ZSzOI Łowicz


Idź do treści

Menu główne:


Z życia szkoły 2

Archiwum > 2017

16.03.2017

Uczniowie klas czwartych odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich, które w ramach projektu "Muzeum na kółkach" przyjechało do Łowicza. Podczas spotkania czwartoklasiści mieli okazję poznać historię i kulturę polskich Żydów. Uczniowie dowiedzieli się m.in. kim jest Żyd, w jakich językach porozumiewali się polscy Żydzi, czym jest tałes, kahał czy Tora. Każdy uczeń otrzymał materiały edukacyjne (m.in. alfabet języka hebrajskiego). Dla wielu zaskoczeniem było, że w języku polskim funkcjonuje wiele pojęć zaczerpniętych z hebrajskiego, m.in. ciuchy, kitel, bajzel, czy chałka.

Piotr Wysocki

zobacz więcej zdjęć >>>


16.03.2017

Uczniowie klasy III A gimnazjum uczestniczyli w warsztatach "Wrogość, obojętność, pomoc" organizowanych przez Muzeum Polin (Muzeum Historii Żydów Polskich). Warsztaty odbyły się w II Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu. Traktowały one o postawach społeczeństwa wobec Żydów podczas II wojny światowej. Warsztaty miały ukazać wachlarz postaw: od bezinteresownej gotowości oddania życia za drugiego człowieka po wrogość. Warsztaty zwracały uwagę uczniów na niejednoznaczność sytuacji, które wpływają na podejmowanie decyzji. Uczniowie uczestniczyli w dyskusji, pracowali w grupach złożonych z uczniów różnych szkół. Warsztaty były prowadzone przez edukatorów Muzeum Polin, które w dniach 15-17 marca 2017 r. odwiedziło Łowicz w ramach projektu Muzeum na kółkach.

zobacz więcej zdjęć >>>


15.03.2017

"Muzeum na kółkach" zatrzymało się w Łowiczu


"Muzeum na kółkach" to projekt warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jego celem jest przybliżenie dziejów polskich Żydów mieszkańcom małych miejscowości, poprzez organizację licznych działań animacyjnych i kulturalnych towarzyszących wizycie mobilnej wystawy.
Podczas otwarcia wędrownej ekspozycji w pawilonie na łowickim Nowym Rynku burmistrz Krzysztof Kaliński podkreślił, że Żydzi są bardzo ważną częścią historii Łowicza. Chociaż osiedlili się tu dopiero pod koniec XVIII wieku, swego czasu stanowili nawet 30 proc. wszystkich mieszkańców miasta nad Bzurą.
Biskup łowicki Andrzej Dziuba gratulował organizatorom projektu, że wychodzą poza swoją siedzibę i w miniaturze pokazują bogactwo kultury i tradycji Żydów. - Myślę, że to muzeum pozwoli nam zrozumieć, że przez ponad 2 tysiące lat społeczność żydowska w pewnym sensie żyła "na kółkach", poza ojczyzną - mówił biskup ordynariusz.
Koordynatorką projektu z ramienia POLIN jest łowiczanka Zofia Biernacka. Łowicz jest 67. miastem, które odwiedza "Muzeum na kółkach". Po oficjalnym otwarciu wystawy z łowickiego rynku wyruszyła wycieczka śladami łowickiej społeczności żydowskiej. Spacer poprowadził przewodnik PTTK Zdzisław Kryściak.

źródło: http://www.lowicz24.eu/aktualnosci/l24/11423-muzeum-na-kolkach-zatrzymalo-sie-w-lowiczu

zobacz więcej zdjęć >>>

07.03.2017

Agata Kłosińska pojedzie do Wiednia

Uczennica Szkoły Podstawowej nr 7 Agata Kłosińska zwyciężyła w 13. edycji Powiatowego Konkursu Czytelniczego pod hasłem „Siostra, brat, przyjaciele - razem mogą zdziałać wiele”. W nagrodę pojedzie na kilkudniową wycieczkę do stolicy Austrii.
Organizatorem konkursu była Pijarska Szkoła Podstawowa Królowej Pokoju w Łowiczu. W etapie powiatowym rozgrywek, który odbył się 21 lutego w „Pijarskiej”, wzięło udział 41 uczniów z 28 szkół podstawowych.
Uczennica naszej szkoły zdobyła 97,5 punktów na 123,5 możliwych. Drugie miejsce przypadło Małgorzacie Tybuś ze Szkoły Podstawowej w Mysłakowie (90,75 pkt), a trzecie Marcelowi Pawlaczykowi z SP w Sobocie (90,25 pkt).
Każdy uczestnik odebrał pamiątkowe dyplomy i nagrodę książkową z rąk dyrektora Przemysława Jabłońskiego oraz zasiadających w komisji konkursowej dyrektor I LO w Łowiczu Elżbiety Skonecznej i dyrektor miejskiej biblioteki Magdaleny Pakulskiej.

źródło: http://www.lowicz24.eu/aktualnosci/l24/11362-agata-klosinska-pojedzie-do-wiednia


06.03.2017

Wyniki finału konkursu MISTRZ ORTOGRAFII 2017
w kategorii szkoły podstawowe


W Miejskiej Bibliotece im. A.K. Cebrowskiego w Łowiczu odbył się finał miejskiego konkursu ortograficznego "MISTRZ ORTOGRAFII 2017" w kategorii łowickie szkoły podstawowe. Tekst dyktanda przygotowała i przewodniczyła komisji konkursowej Elżbieta Skoneczna - dyrektorka I LO im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu.
Pierwsze miejsce w kategorii klas II - III uzyskała uczennica naszej szkoły, Wiktoria Motyl z klasy III c.
Serdecznie gratulujemy!

źródło: http://www.cebrowski.pl/


01.03.2017

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


01.03.2017

W szkole zakończono VI już edycję akcji "Burek". Od wielu lat za namową Samorządu Uczniowskiego łączymy siły i zbieramy karmę dla schroniska dla zwierząt w Łowiczu. W tym roku udało się zebrać aż 515 kg karmy oraz koce i zabawki. Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji, serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w następnej edycji. Całemu przedsięwzięciu towarzyszył konkurs klasowy. W tym roku zwyciężyli uczniowie z Va, którzy uzyskali wynik 138 kg. Gratulujemy!!!
W środę 1 marca uczniowie klasy Va pojechali do schroniska w lasku miejskim. Dostarczyli karmę, która zbierana była przez wszystkie klasy. Wycieczka była formą nagrody dla klasy piątej. Po wizycie w schronisku było ognisko i zabawy w lesie. Pogoda dopisała, a czas spędzony na łonie natury na długo pozostanie w pamięci uczniów.

zobacz więcej zdjęć >>>


23.02.2017

Przedstawienie - savoir-vivre
pod tytułem
"Sztuka rozmawiania"

W ramach cyklicznie odbywających się spotkań dotyczących savoir-vivre, aktorzy (uczniowie szkoły podstawowej) zaprezentowali scenki rodzajowe obrazujące różne zachowania ludzi podczas rozmowy. Reżyserem przedstawienia była p. Marzena Kosiacka.


zobacz więcej zdjęć >>>


22.02.2017

Klasa IIa gimnazjum zrealizowała swój projekt edukacyjny. Uczniowie postawili sobie niełatwe zadanie - postanowili kontynuować szkolne "oswajanie lektur" zapoczątkowane kilka lat temu przez starszych uczniów, dziś absolwentów, we współpracy z biblioteką. Tym razem młodzież zmierzyła się z opowiadaniem E.E. Schmitta pt. "Oscar i pani Róża". Długo pracowali na scenariuszem przedstawienia, spotykali się nawet w ferie, aby analizować poszczególne sceny i omawiać dekoracje. Zwieńczeniem tego trudu był wieczór 22 lutego, podczas którego przedstawili rezultat swojej pracy. Zaproszeni goście - rodzice, nauczyciele, przyjaciele, znajomi z innych szkół- nie kryli wzruszenia i podziwu dla wysiłku aktorów i członków ekipy technicznej, a kreacje głównych bohaterów na długo pozostaną w pamięci widzów.

zobacz więcej zdjęć >>>


Strona główna | Ogłoszenia i komunikaty | Z życia szkoły | Galeria | Organizacja pracy szkoły | Szkoła | Biblioteka | Świetlica | Sport | Uczniowie | Kadra | Tytuły i certyfikaty | E-dziennik | Dokumenty | Ciekawe strony WWW | Wskazówki dla rodziców | Archiwum | Mapa witryny

Darmowy licznik odwiedzin

Powrót do treści | Wróć do menu głównego