ZSzOI Łowicz


Idź do treści

Menu główne:


Z życia szkoły 3

Archiwum > 2017

21.02.2017

"Zrównoważona produkcja żywności
z poszanowaniem praw człowieka i ochrony środowiska naturalnego"


Uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum nr 4 z ZSzOI w Łowiczu uczestniczyli w spotkaniu w szkole na Blichu w ramach projektu "Zasady dokonywania zakupów, uczciwy handel i racjonalna konsumpcja w świetle poszanowania naturalnego środowiska i jego rozwoju". Organizatorami byli nauczyciele i uczniowie z ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu, którzy przygotowali prezentację zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem i warsztaty kulinarne, korzystając z zasobnej bazy szkoły: sali wykładowej, dwóch pracowni gastronomicznych, pracowni analizy żywności i pracowni ochrony środowiska.
Młodzież powitała pani wicedyrektor Maria Elżbieta Tataj. Następnie uczniowie klasy III technikum agrobiznesu: Michał Polit, Konrad Snopek i Marek Muras wraz z nauczycielami zaprezentowali zagadnienia związane z projektem:

 • problem produkcji coraz większej ilości żywności na świecie. Mimo to nadal wielu ludzi cierpi z powodu jej niedostatku. Jednocześnie rośnie liczba osób z nadwagą;
 • skutki różnych stylów życia i konsekwencje złych nawyków żywieniowych;
 • choroby cywilizacyjne wynikające ze sposobu odżywiania i stylu życia;
 • krótkowzroczni konsumenci, którzy podejmując decyzję o zakupie kierują się tylko ceną produktu;
 • główne zasady wyrabiania nawyków zdrowego odżywiania w świetle zasad dokonywania zakupów, uczciwego handlu, racjonalnej konsumpcji i poszanowania naturalnego środowiska;
 • zrównoważony rozwój to taki, który nie zagraża potrzebom przyszłych pokoleń;
 • rola surowców roślinnych i zwierzęcych w żywieniu człowieka;
 • i równowagi fizykochemicznej środowiska oraz pozyskiwanie produktów spożywczych w świetle zasad zrównoważonego rozwoju
 • piramida żywnościowa;
 • analizowanie funkcji opakowań i znaków widniejących na opakowaniach produktów;
 • określanie funkcji marketingu;
 • wspieranie wyboru żywności lokalnej przez konsumentów;
 • Łowickie jako region specjalizujący i rozwijający się pod względem spożywczo-rolnym w Strategii Rozwoju Polski 2014 - 2023;
 • zachowania proekologiczne;
 • marnotrawstwo żywności i problemy głodu.
 • kształtowanie postaw proekologicznych poprzez racjonalne wykorzystanie produktów spożywczych poprzez: ograniczanie konsumpcji, odpowiedzialne oszczędzanie i inwestowanie, kupowanie produktów używanych oraz recyklingu.


Grupa młodzieży z Gimnazjum nr 4 w Łowiczu w ramach projektu przygotowywała potrawy na bazie sera wytworzonego lokalnie w gospodarstwie rolnym. Z sera o kremowej konsystencji uczniowie sporządzili pastę ze szczypiorkiem, ogórkiem i rzodkiewką. Pasta jedzona była z bułeczkami razowymi wykonanymi w Termomixie. Domowy ser był również wykorzystany do nadzienia drożdżowych słodkich wypieków. Dodatkowo młodzież pod opieką swoich starszych koleżanek i kolegów ugotowała rozgrzewającą zupę krem z dyni z kurkumą i grzankami. Do picia wyciśnięto sok z jabłek i marchwi z dodatkiem młodego jęczmienia, które to wyroby również były pozyskane od lokalnych producentów. Deser został wykonany na warsztatach związanych z żywnością molekularną.
Gimnazjaliści mieli możliwość zobaczyć wszystkie budynki szkoły na Blichu i zwiedzić wybrane pracownie. Było to możliwe dzięki uprzejmości nauczycieli prowadzących zajęcia, m. in. p. Annie Kosmowskiej, która bardzo fachowo zaprezentowała technikum informatyczne jako jeden z naszych kierunków kształcenia, a także uczniów, którzy chętnie udzielali informacji zainteresowanym młodszym koleżankom i kolegom. Byli to: Anna Kępka i Gabriela Foks z I klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych, Patrycja Kania i Karolina Muras z III klasy technikum technologii żywności oraz Krzysztof Gałaj z III klasy technikum mechanizacji rolnictwa, który bardzo sprawnie i ciekawie opowiedział o zajęciach w warsztatach szkolnych i agrotronice.

Elżbieta Wojtyna
zobacz więcej zdjęć >>>


09.02.2017

Wyjątkowy pomysł przebrania
na szkolną zabawę karnawałową

zobacz więcej zdjęć >>>


08.02.2017

SPOTKANIE Z POLICJANTEM
na temat

"Przestrzeganie prawa i odpowiedzialność karna nieletnich"


08.02.2017

"SZANTY - MUZYCZNE OPOWIEŚCI O MORZU, LUDZIACH I ŻAGLOWCACH"

Zespół "SZANTY DUO" rozpoczął swój koncert od znanej melodii żeglarskiej pt. "Morskie opowieści". Uczniowie mogli usłyszeć również ciekawostki dotyczące życia marynarzy na morzu, ich zmagań z żywiołami oraz historię żeglugi.
Ciekawostką były brzmienia instrumentów i głosów z różnych urządzeń audio. Artyści z łódzkiego biura koncertowego "Wirtuoz" zaprezentowali wiele pieśni i szant, których młodzież chętnie wysłuchała i z przyjemnością brała udział w zaproponowanych konkursach.

zobacz więcej zdjęć >>>


01.02.2017

W XXVI Międzynarodowym Halowym Turnieju Piłki Nożnej, rozgrywanym na terenie warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, wzięło udział około siedemdziesięciu drużyn, zrzeszonych w Parafialnych Klubach Sportowych Katolickiego Stowarzyszenia Sportowców Rzeczypospolitej. Najlepszym bramkarzem w roczniku 2003 został uczeń naszego gimnazjum Kacper Olesiński reprezentujący Klub Domaniewice.
Z zawodnikami spotkał się bp Marek Solarczyk. Jak podkreślił – sport to ważna płaszczyzna ludzkiego rozwoju w człowieczeństwie.
– Dzięki codziennej pracy i treningom młodzi poznają swoje możliwości i ograniczenia, uczą się systematyczności oraz w przypadku dyscyplin zespołowych współpracy, a więc liczenia na siebie nawzajem – zauważył duchowny. Organizatorem turnieju jest Katolickie Stowarzyszenie Sportowców Rzeczypospolitej oraz Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej.


12.01.2017

OBJAZDOWE MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO


Uczniowie klas IV wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Skierniewicach wraz z Powiatową Komendą Policji w Łowiczu.
Zajęcia obejmowały:
- instruktaż i zasady poruszania się po drogach publicznych dla kierujących rowerami z wykorzystaniem filmu wideo "Z rowerem za pan brat", który w przystępny sposób pokazywał i omawiał wyposażenie roweru oraz zasady i technikę bezpiecznej jazdy;
- doskonalenie jazdy na rowerze po wyznaczonej trasie objazdowego miasteczka ruchu drogowego.
Uczniowie mieli okazję przekonać się co potrafią robić dobrze i nad czym powinni jeszcze popracować.

zobacz więcej zdjęć >>>


22.12.2016

JASEŁKA 2016

zobacz więcej zdjęć >>>


17.12.2016

Kacper Pałatyński mistrzem Polski w YoYo

Kacper Pałatyński - uczeń klasy IIa naszego gimnazjum wygrał 15. Mistrzostwa Polski w YoYo w kategorii 1A - a więc nie juniorskiej, tylko w tej, w której występują najbardziej doświadczeni zawodnicy.
Mistrzostwa odbyły się w Teatrze Capitol w Warszawie. W ubiegłym roku mistrzem Polski w tej kategorii był Julian Rosa, a mistrzem w kategorii Junior 1A - Marcel Rokicki - nasi absolwenci. Puchar pozostał więc w Łowiczu! Gratulujemy!

Finałowy występ Kacpra można obejrzeć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=McWbHAFY-8c


16.12.2016

Savoir - vivre dla dzieci - powitania

Uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną pod opieką pani Marzeny Kosiackiej i wychowawców świetlicy przygotowali cykl spotkań dotyczących savoir - vivru. Pierwsze odbyło się 16 grudnia 2016r. Dzieci przypomniały swoim kolegom i koleżankom zasady obowiązujące przy powitaniach i pożegnaniach, takie jak: grzeczne kłanianie się, zdejmowanie czapek z głów, pukanie do drzwi, odbieranie telefonu gdy w domu są dorośli, przepraszanie przy spóźnieniu, dziękowanie za przyjęcie. Okazało się, że bycie dżentelmenem bywa trudne, ale jednocześnie piękne.


16.12.2016

KONKURS NA ŁOWICKĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

VIII edycja konkursu na szopkę bożonarodzeniową została rozstrzygnięta i do końca stycznia 2017 r. w przedsionku sali barokowej Muzeum w Łowiczu można je oglądać. Organizatorami konkursu są: Urząd Miejski w Łowiczu, Muzeum w Łowiczu, Łowicki Ośrodek Kultury i PTTK oddział w Łowiczu. Na tegoroczną odsłonę konkursu wpłynęło 35 prac przygotowanych przez dzieci, młodzież, a nawet całe rodziny. Wszystkie niezwykle oryginalne i pomysłowe. Komisja konkursowa, której przewodniczył Michał Zalewski, kierownik Biura ds. Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych nie miała łatwego zadania. W kategorii - gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne I miejsce zajął Kacper Piotrowski z Gimnazjum nr 2, a II miejsce uczennica naszego gimnazjum Izabela Andrzejczyk. Gratulujemy!

zdjęcia: http://lowicz.naszemiasto.pl


Strona główna | Ogłoszenia i komunikaty | Z życia szkoły | Galeria | Organizacja pracy szkoły | Szkoła | Biblioteka | Świetlica | Sport | Uczniowie | Kadra | Tytuły i certyfikaty | E-dziennik | Dokumenty | Ciekawe strony WWW | Wskazówki dla rodziców | Archiwum | Mapa witryny

Darmowy licznik odwiedzin

Powrót do treści | Wróć do menu głównego