ZSzOI Łowicz


Idź do treści

Menu główne:


Życie szkoły 12

Archiwum > 2012

18-22.06.2012r.

Uczniowie klas: Va,Vb i Ibg wzięli udział w pięciodniowej wycieczce w góry. Rozpoczęli od zwiedzenia Wawelu z grobem państwa Kaczyńskich i Starówki w Krakowie. Następnego dnia udali się na Rusinową Polanę przez Wierch Poroniec. Następnie mogli zobaczyć kościółki w stylu zakopiańskim zarówno na Wiktorówkach, jak i w Jaszczurówce. Potem udali się do Muzeum Przyrodniczego TPN, gdzie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt."Przed wyruszeniem w góry". Dowiedzieli się jak należy przygotować się do wędrówki po górach, jak szybko zmienia się pogoda. Mogli też obejrzeć wystawę "Tatry w czterech porach roku". Kolejnego dnia po przejściu 9km mogli oglądać Morskie Oko z jego otoczeniem: Mięguszewieckie Szczyty, Mnich oraz Rysy. W tym dniu, jak i wcześniejszym, towarzyszyła im bardzo piękna pogoda. Czwartek przywitał uczniów deszczową pogodą i "małymi" problemami zdrowotnymi, ale i tak humory dopisywały. Można było przeprowadzić różne rozgrywki sportowe (piłka nożna panowie na panów oraz panowie na panie) i gry zespołowe (państwa-miasta). Tego wieczora uczestnicy wycieczki mieli zorganizowany grill z pieczonymi kiełbaskami. Mimo tego, że każdy dzień był intensywny w swoim programie znalazł się czas na obowiązkowe oglądanie meczy EURO'2012. Ostatniego dnia- mimo mżawki - młodzież "zdobyła" Gubałówkę wjeżdżając gondolami na Szymoszkowej. Przeszli Szlakiem Papieskim po tym paśmie. Następnie udali się na zakupy w celu zakupienia pamiątek z "zimowej" stolicy Polski. Szkoda, że tak szybko minęły te chwile.

WsteczPlayDalej

18.06.2012r.

Uczniowie klasy II a gimnazjum zasadzili na terenie szkoły symboliczne drzewko. Przedsięwzięcie uczniów było wyrazem realizacji projektu w klasie II z wiedzy o społeczeństwie pt. "Aktywni z natury".

16.06.2012r.

Uroczyste obchody Dnia Patrona


W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Dyrektor i uczniowie wraz z wychowawcami udali się do kościoła p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza na uroczystą Mszę Św., którą celebrował ks. Mariusz Makowski. Po wspólnej modlitwie wszyscy przeszli pod głaz upamiętniający wizytę bł. Jana Pawła II w naszej szkole. W skupieniu wysłuchano wspomnień o patronie oraz wspólnie zaśpiewano pieśń ,,Barka”. Następnie odbyła się projekcja filmu ,,Papież Polak”. Pragniemy, aby pamięć o Patronie szkoły była wciąż żywa nie tylko wśród osób, które pamiętają wizytę bł. Jana Pawła II 14 czerwca 1999r. w progach szkoły. Chcemy pielęgnować wspomnienie o Papieżu w młodym pokoleniu.

WsteczPlayDalej

15.06.2012r.

W lutym 2012 roku Gimnazjum nr 4 przystąpiło do Ogólnopolskiego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod nazwą "Jeżdżę z głową". Placówka jest w gronie stu szkół z całej Polski, które miały szansę wziąć udział w tym programie.
Głównym założeniem programu była edukacja młodzieży gimnazjalnej w zakresie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zwłaszcza w temacie zmian w przepisach wprowadzonych w 2011 r. dotyczących rowerzystów, a także zaangażowanie uczniów, rodziców i innych dorosłych mieszkańców miasta jako odpowiedzialnych użytkowników ruchu drogowego oraz promowanie rozważnego zachowania na drodze i wzajemny szacunek wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego - rowerzystów, kierowców i pieszych.
Organizatorem Programu był Bank BGŻ, a patronat nad programem objęły Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. W trakcie trwania Programu uczniowie korzystali z materiałów dydaktycznych przysłanych przez fundację BGŻ, stworzonych pod okiem ekspertów takich jak filmu czy gier planszowych.
W programie wzięły udział dwie klasy - 2a i 3b gimnazjum. Łącznie 39 osób podzielonych na zespoły 5 osobowe.
Uczniowie, uczestniczący w Programie:

  • aktywnie brali udział w trzech lekcjach prowadzonych przez nauczyciela zajęć technicznych,
  • zrealizowali wśród pełnoletnich mieszkańców Łowicza 190 sztuk Ankiet Eksperta Ruchu Drogowego, sprawdzających znajomość Kodeksu Drogowego i badających opinie na temat bezpieczeństwa na drogach,
  • opracowali, przy wsparciu nauczyciela techniki zestawienia komputerowe wyników Ankiet,
  • pod opieką nauczyciela zajęć artystycznych przygotowali projekty plakatów (8 sztuk) ukazujących pomysły na rozwiązanie problemu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w środowisku lokalnym oraz promujących w mieście rozważne zachowania na drodze i wzajemny szacunek wszystkich jej użytkowników.

W maju cele projektu zostały zrealizowane.
Wyniki ankiet okazały się bardzo ciekawe. Respondenci nie zdali dobrze sprawdzianu ze znajomości przepisów Kodeksu drogowego. Pytania, z którymi mieli szczególny kłopot dotyczyły rowerzystów.
Na pytanie:
3. Rowerzysta ma prawo wyprzedzać wolno jadące samochody np. w korku ulicznym, z ich
prawej strony jeśli: (przypominamy, że prawidłowa odpowiedź to) ma do tego odpowiednią ilość miejsca i nie stwarza zagrożenia w ruchu drogowym oraz zachowa szczególną ostrożność i bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu.
- niepoprawnie odpowiedziało 66% respondentów.
4. W jakich okolicznościach dwóch rowerzystów nie może jechać obok siebie po jezdni:
(przypominamy, że prawidłowa odpowiedź to) - w czasie mgły; - na ruchliwej jezdni, gdy utrudniają w ten sposób ruch innym uczestnikom oraz - na drodze, wzdłuż której znajduje się nadająca się do ruchu droga dla rowerów.
- niepoprawnie na to pytanie odpowiedziało 79% respondentów.
6. Każdy rowerzysta powinien dla własnego bezpieczeństwa jeździć: (przypominamy, że prawidłowa odpowiedź to) w kasku i odblaskowej kamizelce oraz w dobrych warunkach drogowych i atmosferycznych.
- niepoprawnie na to pytanie odpowiedziało 76% respondentów.
86 % rowerzystów czuje się bezpiecznie na naszych drogach.
Problemy, na jakie zwrócili respondenci uwagę to: brak ścieżek rowerowych, łamanie przepisów przez innych użytkowników ruchu drogowego i za mało patroli policji. Wskazano też na potrzebę większej ilości skrzyżowań z sygnalizacją świetlną.
Respondenci wskazywali też grupę użytkowników dróg, która według nich najczęściej łamie przepisy ruchu drogowego. Są nimi kierowcy samochodów.
W nagrodę za zdanie testu, a także za trud włożony we wzięcie udziału w ankiecie wszyscy respondenci otrzymali naklejki na samochód z logiem programu Jeżdżę z głową. Wypatrujcie ich na drodze. Oni już na pewno jeżdżą z głową!
Na podstawie badań ankietowych, gimnazjaliści stworzyli mapę miejsc niebezpiecznych na terenie miasta, w których respondenci uważają, że należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na bardzo duże natężenie ruchu, zarówno jeśli chodzi o pieszych, rowerzystów oraz kierowców.
Cały czas trwa również promocja programu Jeżdżę z Głową (wyniki ankiet i plakaty) - na stronie internetowej szkoły www.sp7lowicz.strefa.pl oraz tylko plakatów na www.jezdzezglowa.pl/pl/konkurs.html.
Realizacja Programu "Jeżdżę z głową" pogłębiła wiedzę uczniów gimnazjum o bezpieczeństwie na drodze. Uczestnicy projektu udoskonalili umiejętność współdziałania, przełamali opory przed prowadzeniem wywiadów z innymi osobami oraz nauczyli się krytycznie oceniać swoją pracę.
Oby hasło Jeżdżę z głową było zawsze mottem zarówno dla rowerzystów jak i kierowców, a słuszna idea programu jaką jest wzrost bezpieczeństwa na drogach dzięki takim akcjom mogła się rozprzestrzeniać i trafiać do jak największej ilości osób.

WsteczPlayDalej

14.06.2012 r.

W dziale Szkoła/Oferta szkoły/Inicjatywy ukazał się kolejny już piąty numer gazetki szkolnej
"Nowinki Integracyjnej rodzinki"

Zapraszamy do przeczytania dwumiesięcznika.

Strona główna | Ogłoszenia i komunikaty | Z życia szkoły | Galeria | Organizacja pracy szkoły | Szkoła | Biblioteka | Świetlica | Sport | Uczniowie | Kadra | Tytuły i certyfikaty | E-dziennik | Dokumenty | Ciekawe strony WWW | Wskazówki dla rodziców | Archiwum | Mapa witryny

Darmowy licznik odwiedzin

Powrót do treści | Wróć do menu głównego